Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/web/virtuals/139822/virtual/www/domains/afsterapie.cz/wp-includes/pomo/plural-forms.php on line 210

Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /data/web/virtuals/139822/virtual/www/domains/afsterapie.cz/wp-content/themes/mioweb/modules/visualeditor/visual_editor_class.php on line 81

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /data/web/virtuals/139822/virtual/www/domains/afsterapie.cz/wp-includes/pomo/plural-forms.php:210) in /data/web/virtuals/139822/virtual/www/domains/afsterapie.cz/wp-content/themes/mioweb/modules/blog/blog_class.php on line 82
Jak dosáhnout větší efektivity při sportu?

Jak dosáhnout větší efektivity při sportu?

Sportovci mají své tělo jako nástroj k dosažení výsledků.

Tělo je funkčně podobné stroji. U sportů, kde se i stroje používají, se technické stránce věnuje maximum. Auta se ladí mezi závody od rána do večera, ale také se věnuje maximální péče materiálům ve vztahu k zátěži. Oproti běžným autům je každá hybná část posílena, zajištěno účinnější mazání, a palivo se také nebere i běžné pumpy.

Jak je to z péčí o tělo? Každý kloub je jako ložisko u auta, svaly jsou motor, kosti nosný skelet, strava je palivo i doplnění mazacích médií. Je to trochu složitější, ale jen v tomto zjednodušeném vzorci, co který sportovec se svým „strojem“ dělá?

Nevidím do jednotlivých týmů, ale když si v novinách přečtu, že např. biatlonisti mají nový kamion za více než čtyři a půl milionů korun, který je jen částí servisu o lyže, ale sami sportovci jsou fyzicky ne zrovna v kondici, ptám se, kde je chyba? Když se dočtu, že se jim ledují kolena, silně mi úroveň péče evokuje film „Učitel tance“ s Martinem Dejdarem (tehdejší léčebné techniky jsou dnes hořce úsměvnou historií). Pytlík s ledem se často objevoval i na minulých zimních OH, kde naše reprezentace byla spíše reprezentační marodka. Nechci snižovat úsilí našich sportovců, chci poukázat na hazard s jejich zdravím.  

Více než deset let pracuji s rehabilitační metodou AFS – akupresurní fyzioregenerační stimulace. Tato technika je postavená na analýze svalů a svalových řetězců. Sofistikovaný program v počítači pak graficky zobrazí dysbalance svalových struktur, a sestaví pro terapeuta individuálně cílenou, terapii na vyladění těchto svalových struktur. Je více technologií, které moderní věda přinesla k regeneraci organismu. Nechápu, proč se všechny tyto výdobytky používají, až když je průšvih. Slovo prevence je potřeba uplatnit v praxi!

U auta tým mechaniků ladí motor, aby válce v každém režimu klapali v ideálním synchronizovaném rytmu. Kolik sportovců „ladí“ svůj motor – svaly? Trénovat na výkon je jen jedna část. Deset minut diagnostiky, ke které jejich osobní terapeut potřebuje jen masážní lehátko, notebook a v něm program AFS, může posunout výkon zharmonizováním jednotlivých svalů. Svaly jsou pak efektivnější, a synergickým výkonem sportovec dosáhne lepších výsledků, navíc sníží riziko svalových úrazů.

Rehabilitační program AFS je důležité vybavení každého sportovního maséra.